Poptávka

Výběr oken pro novostavbu

5 tipů pro výběr oken, která vám budou dobře sloužit i po letech

Okna jsou nákladnou investicí na dlouhé roky. Zaslouží si proto podobnou pozornost jako třeba koupě nového auta. Dali jsme dohromady několik rad vycházejících z našich zkušeností. Jak si vybrat správná okna?

1

Poraďte se už ve fázi projektu, můžete ušetřit

Máte projekt a v něm základní specifikaci oken. To je ideální okamžik, kdy oslovit dodavatele oken a představu projektanta s ním zkonzultovat. Při realizaci to může ušetřit peníze i spoustu starostí.

Jako výrobce a dodavatel oken totiž dobře víme, že ďábel je často skrytý v detailu. A když už je postaveno, některé věci nejdou změnit. Instalace venkovních žaluzií, bezpečnostních systémů, garážových vrat, velkých okenních portálů – nejen v těchto případech je třeba dodržet určité zásady přípravy stavby, které je dobré probrat. Rozdíl deseti centimetrů ve stavebním otvoru může znamenat náklady vyšší o desítky tisíc korun.

Podobné to je s celkovým řešením oken. Projektanti či architekti samozřejmě nemohou do detailu znát všechna technická specifika, s nimiž my pracujeme denně. Vedle toho, že máme přehled o nejnovějších inovacích, máme také zkušenosti s jednotlivými typy a známe jejich limity. Využijte toho. Často dokážeme přijít s řešením, které bude lépe splňovat požadavky na design i funkčnost.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů oken

Plastová okna

dobrý poměr ceny a výkonu
snazší údržba
široká škála dekorů a barevných řešení
širší rámy

Dřevěná okna

pevný materiál, tvarově stabilní
estetický, přírodní materiál
vhodná pro atypická řešení
náročnější péče o povrchovou úpravu

Hliníková okna

odolnost
vhodná i pro velmi velké plochy
obstojí i ve vlhčích podmínkách
vyšší cena

Dřevohliníková okna

dobrá odolnost vůči venkovním vlivům
zevnitř estetický přírodní materiál
méně náročná údržba než dřevěná
vyšší cena
2

Požadujte kvalitu

To, co investujete do kvality oken, se vám v průběhu jejich životnosti může vrátit na úspoře za topení či chlazení. Kvalitní okna navíc vydrží i desítky let, zatímco nejlevnější plastová potřebují často výměnu už třeba po deseti letech (a někdy ani to ne).

  • nízký součinitel prostupu tepla (Uw < 1 W/m2)
  • větší stavební hloubku
  • středové těsnění
  • hluboké zapuštění skla
  • sklo vlepované do okenního křídla
  • černý meziskelní rámeček
3

Zaměřte se na otevírání, hlavně u velkých okenních portálů

Může to vypadat jako banalita, ale systém otevírání oken je pro jejich životnost zcela zásadní. Ohlídejte si především konstrukční pevnost okenního křídla (té výrazně napomáhá i technologie lepených skel) – i sebemenší prohnutí konstrukce totiž vede k poškození celého okna a netěsnostem.

Pro větší okna a balkonové dveře vyžadujte zesílená okenní křídla. V případě velkých okenních portálů konzultujte posuvný systém. Vedle klasického výklopného systému můžete využít systému INOVA, kde k vyklopení okna do prostoru nedochází. Z hlediska údržby a celkového uživatelského komfortu doporučujeme bezbariérové řešení balkonových dveří.

4

Zajímejte se o způsob montáže a servisní služby

Kvalitní okno dělá kvalitní montáž. Množství montážní pěny přitom rozhodně nesvědčí o dobré práci. Podle platných stavebních norem je nutné spáru po obvodu okenního rámu utěsnit speciální páskou, která zajistí správné napojení okna na dům a zamezí zatékání a tvorbě plísní. Při výběru dodavatele tak ověřte, jak bude montáž probíhat. Doporučujeme také ověřit, zda dodavatel nabízí následný servis. Pravidelná údržba výrazně prodlužuje životnost oken.

5

Řešte s okny i stínicí a další techniku

Řada zákazníků poptává okna a stínicí techniku u dvou různých dodavatelů. Doporučujeme ale celý systém řešit najednou – některé typy stínicí techniky nebo elektronické ochrany domu je možné nainstalovat jen do oken se speciální úpravou, případně vyžadují potřebné úpravy stavebního otvoru. Pokud vybíráte stínicí techniku k už hotovým oknům, je možné, že některá řešení už nebudete moci použít.

6

Vyřešte okna u Vorlíčka

Vyrábíme vysoce kvalitní, inovativní okna všech typů. Zapojte nás do vašeho projektu.

Zkušenosti od roku 1997
97%spokojených zákazníků

Kvalitní plastová okna s výborným poměrem cena/výkon

Okna Premium jsou díky dobrým izolačním vlastnostem vhodná pro širokou škálu projektů.

7

Naše realizace

Naše realizace

Potřebujete vybrat okna pro novostavbu?

Rádi s vámi probereme váš projekt. Kontaktujte nás!
Více »